Główny Szlak Sudecki – Etap VIII (Przełęcz Woliborska – Zygmuntówka)

17 listopada 2016

Przy okazji rodzinnego wyjazdu do Lądka-Zdroju, po drodze wybrałem się na krótki fragment GSS z Przełęczy Woliborskiej do schroniska Zygmuntówka. Ten siedmiokilometrowy odcinek szlaku obfituje w miejsca atrakcyjne zarówno pod względem widokowym (wieża na Kalenicy) jak i rekreacyjno-wypoczynkowym (kilka wiat i polan).

Poniedziałek, 15.08.2016

Od Przełęczy Woliborskiej szlak sukcesywnie pnie się w górę. Po półgodzinnym marszu docieram do pierwszego na szlaku miejsca odpoczynku – Wigancickiej Polany – przy której stoi niewielka drewniana wiata. Stąd prowadzi ścieżka w lewo, do szczytu Kamień (820 m n.p.m.). Powyżej Wigancickiej Polany szlak stromo wspina się na Popielak, następnie schodzi do Bielawskiej Polanki. Tu znajduje się węzeł szlaków i kolejna wiata turystyczna z miejscem na ognisko.

Kilkaset metrów powyżej Bielawskiej Polanki warto na chwilę zboczyć z GSS i udać się na punkt widokowy na górze Żmij. Widać stąd Wzgórza Włodzickie i Góry Stołowe. Po powrocie na czerwony szlak czeka mnie strome podejście na szczyt Kalenicy. Wierzchołek i jego północno-wschodnie zbocza obejmuje rezerwat przyrody Bukowa Kalenica.

Ze znajdującej się na szczycie stalowej wieży widokowej roztacza się widok na cały grzbiet Gór Sowich, Masyw Śnieżnika, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Wałbrzyskie i Kamienne oraz Masyw Ślęży. Dobrze widoczne są też Karkonosze, choć w chwili, gdy stoję na wieży, częściowo pokrywają je chmury. Na szczycie znajduje się kolejna na tym odcinku drewniana wiata, a kilkadziesiąt metrów dalej po lewej stronie mijam dwie grupy gnejsowych skał – Dzikie Skały i Słoneczne Skałki.

Dalej przechodzę przez nieco niższy od Kalenicy wierzchołek Słonecznej i dość stromą ścieżką zbiegam do Zimnej Polanki. Tu stoi największa na tym odcinku drewniana wiata, mocno oblegana przez turystów i miejscowych.  Ostatni fragment dzisiejszej wycieczki przemierzam płaską ścieżką trawersującą zbocza Rymarza, następnie stromym zejściem docieram do schroniska Zygmuntówka.

 

 

Podsumowanie trasy 8 etapu GSS:

Przełęcz Woliborska – Kalenica 4,5 km

Kalenica – Schronisko Zygmuntówka 2,8 km

 

ŁĄCZNIE 8 ETAP: 7,3 km

POKONANY DYSTANS GSS OGÓŁEM (Prudnik – Schronisko Zygmuntówka): 279,4 km

 

Informacje praktyczne:

Sklepy spożywcze na trasie: brak

Noclegi: Schronisko Zygmuntówka, Bukowa Chata (Jugów)

Gastronomia: Schronisko Zygmuntówka, Bukowa Chata (Jugów)

 

GSS_baner1

Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook + Google

Zdjęcia opublikowane na stronie są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody właściciela strony zabronione.
W celu ustalenia warunków komercyjnego jak i niekomercyjnego wykorzystania zdjęć proszę o kontakt.

© www.fotosudety.pl 

 

Kontakt

 

Dominik Sadowski 

e-mail: info@fotosudety.pl

 

Tagi