GŁÓWNY SZLAK SUDECKI

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS) jest drugim pod względem długości znakowanym szlakiem pieszym w Polsce. Trasa o długości 444 km, łącząca Świeradów Zdrój z Prudnikiem, przebiega przez najważniejsze pasma Sudetów, choć kilka bardzo atrakcyjnych widokowo i godnych uwagi miejsc omija (m.in. Śnieżka i Śnieżnik).
GSS zachwyca różnorodnością i bogactwem atrakcji. Alpejskie krajobrazy w Karkonoszach, skalne osobliwości Gór Stołowych i Rudaw Janowickich, tajemnicze podziemia Gór Sowich, przepiękne podgórskie miejscowości "na końcu świata" i ogromna ilość zabytków - ruiny zamków, dworki i pałace. Również pod względem natężenia ruchu turystycznego przebieg GSS jest zróżnicowany. Największe tłumy skupiają atrakcje Karkonoszy i Gór Stołowych, na szczęście większa część szlaku prowadzi przez miejsca mniej oblegane, a przez Góry Bialskie i Bystrzyckie można godzinami wędrować , nie spotykając nikogo!

Choć w Sudetach widziałam już wiele miejsc, przeszedłem też znaczną część GSS, moim wielkim marzeniem jest przejść cały szlak jednym ciągiem, w kilkanaście dni. Niestety ze względu na specyfikę pracy, mogę pozwolić sobie na wypady weekendowe.

Chciałbym podzielić się z Wami moim spojrzeniem na Główny Szlak Sudecki, a opisy i zdjęcia z kolejnych etapów będę dodawał sukcesywnie, po każdej wycieczce.
Mam nadzieję, że moje wpisy wraz z licznymi fotografiami, zainspirują Was do odbycia wycieczki i pomogą w planowaniu przejścia, a tym, którzy GSS już zdobyli, przywróci wspomnienia pięknych chwil spędzonych na szlaku.

W poniższych wpisach, poza fotografiami, które mają być najważniejszym elementem, znajdą się krótkie informacje praktyczne, m.in. dojazd komunikacją, noclegi na trasie i w jej pobliżu, sklepy i gastronomia oraz moje subiektywne opinie.

Życzę miłej lektury i powodzenia w zdobywaniu GSS!

i jeszcze jedno... W wielu publikacjach, szczególnie w Internecie, wyczytać można, że GSS zaczyna się w Świeradowie, a kończy w Prudniku. Dla mnie nie ma znaczenia, gdzie początek, a gdzie koniec, a ponieważ większość opisów dotyczy właśnie kierunku zachód - wschód, ja kierunek przejścia wybrałem odwrotny. Ot, taki mój kaprys :)

Przy okazji rodzinnego wyjazdu do Lądka-Zdroju, po drodze wybrałem się na krótki fragment GSS z Przełęczy Woliborskiej do schroniska Zygmuntówka. Ten siedmiokilometrowy odcinek szlaku obfituje w miejsca atrakcyjne zarówno pod względem widokowym (wieża na Kalenicy) jak i rekreacyjno-wypoczynkowym (kilka wiat i polan).

Poniedziałek, 15.08.2016

Od Przełęczy Woliborskiej szlak sukcesywnie pnie się w górę. Po półgodzinnym marszu docieram do pierwszego na szlaku miejsca odpoczynku – Wigancickiej Polany – przy której stoi niewielka drewniana wiata. Stąd prowadzi ścieżka w lewo, do szczytu Kamień (820 m n.p.m.). Powyżej Wigancickiej Polany szlak stromo wspina się na Popielak, następnie schodzi do Bielawskiej Polanki. Tu znajduje się węzeł szlaków i kolejna wiata turystyczna z miejscem na ognisko.

Kilkaset metrów powyżej Bielawskiej Polanki warto na chwilę zboczyć z GSS i udać się na punkt widokowy na górze Żmij. Widać stąd Wzgórza Włodzickie i Góry Stołowe. Po powrocie na czerwony szlak czeka mnie strome podejście na szczyt Kalenicy. Wierzchołek i jego północno-wschodnie zbocza obejmuje rezerwat przyrody Bukowa Kalenica.

Ze znajdującej się na szczycie stalowej wieży widokowej roztacza się widok na cały grzbiet Gór Sowich, Masyw Śnieżnika, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Wałbrzyskie i Kamienne oraz Masyw Ślęży. Dobrze widoczne są też Karkonosze, choć w chwili, gdy stoję na wieży, częściowo pokrywają je chmury. Na szczycie znajduje się kolejna na tym odcinku drewniana wiata, a kilkadziesiąt metrów dalej po lewej stronie mijam dwie grupy gnejsowych skał – Dzikie Skały i Słoneczne Skałki.

Dalej przechodzę przez nieco niższy od Kalenicy wierzchołek Słonecznej i dość stromą ścieżką zbiegam do Zimnej Polanki. Tu stoi największa na tym odcinku drewniana wiata, mocno oblegana przez turystów i miejscowych.  Ostatni fragment dzisiejszej wycieczki przemierzam płaską ścieżką trawersującą zbocza Rymarza, następnie stromym zejściem docieram do schroniska Zygmuntówka.

 

 

Podsumowanie trasy 8 etapu GSS:

Przełęcz Woliborska – Kalenica 4,5 km

Kalenica – Schronisko Zygmuntówka 2,8 km

 

ŁĄCZNIE 8 ETAP: 7,3 km

POKONANY DYSTANS GSS OGÓŁEM (Prudnik – Schronisko Zygmuntówka): 279,4 km

 

Informacje praktyczne:

Sklepy spożywcze na trasie: brak

Noclegi: Schronisko Zygmuntówka, Bukowa Chata (Jugów)

Gastronomia: Schronisko Zygmuntówka, Bukowa Chata (Jugów)

 

GSS_baner1

Nadchodzące wydarzenia
  • No Events
Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook
+ Google