GŁÓWNY SZLAK SUDECKI

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS) jest drugim pod względem długości znakowanym szlakiem pieszym w Polsce. Trasa o długości 444 km, łącząca Świeradów Zdrój z Prudnikiem, przebiega przez najważniejsze pasma Sudetów, choć kilka bardzo atrakcyjnych widokowo i godnych uwagi miejsc omija (m.in. Śnieżka i Śnieżnik).
GSS zachwyca różnorodnością i bogactwem atrakcji. Alpejskie krajobrazy w Karkonoszach, skalne osobliwości Gór Stołowych i Rudaw Janowickich, tajemnicze podziemia Gór Sowich, przepiękne podgórskie miejscowości "na końcu świata" i ogromna ilość zabytków - ruiny zamków, dworki i pałace. Również pod względem natężenia ruchu turystycznego przebieg GSS jest zróżnicowany. Największe tłumy skupiają atrakcje Karkonoszy i Gór Stołowych, na szczęście większa część szlaku prowadzi przez miejsca mniej oblegane, a przez Góry Bialskie i Bystrzyckie można godzinami wędrować , nie spotykając nikogo!

Choć w Sudetach widziałam już wiele miejsc, przeszedłem też znaczną część GSS, moim wielkim marzeniem jest przejść cały szlak jednym ciągiem, w kilkanaście dni. Niestety ze względu na specyfikę pracy, mogę pozwolić sobie na wypady weekendowe.

Chciałbym podzielić się z Wami moim spojrzeniem na Główny Szlak Sudecki, a opisy i zdjęcia z kolejnych etapów będę dodawał sukcesywnie, po każdej wycieczce.
Mam nadzieję, że moje wpisy wraz z licznymi fotografiami, zainspirują Was do odbycia wycieczki i pomogą w planowaniu przejścia, a tym, którzy GSS już zdobyli, przywróci wspomnienia pięknych chwil spędzonych na szlaku.

W poniższych wpisach, poza fotografiami, które mają być najważniejszym elementem, znajdą się krótkie informacje praktyczne, m.in. dojazd komunikacją, noclegi na trasie i w jej pobliżu, sklepy i gastronomia oraz moje subiektywne opinie.

Życzę miłej lektury i powodzenia w zdobywaniu GSS!

i jeszcze jedno... W wielu publikacjach, szczególnie w Internecie, wyczytać można, że GSS zaczyna się w Świeradowie, a kończy w Prudniku. Dla mnie nie ma znaczenia, gdzie początek, a gdzie koniec, a ponieważ większość opisów dotyczy właśnie kierunku zachód - wschód, ja kierunek przejścia wybrałem odwrotny. Ot, taki mój kaprys :)

Ciągnie w góry… Zaledwie tydzień od ostatniego odcinka, zakończonego w Ścinawce Średniej, wracam, by choć przez parę godzin powędrować GSS-em. Sześciokilometrowy odcinek wiodący przez Wzgórza Włodzickie, przemierzam z psem. Razem raźniej :)

Ruszamy ze stacji PKP w Ścinawce Średniej. Pierwszy kilometr wiedzie asfaltową drogą do osady Księżno. Powyżej przysiółka, idąc łąką wzdłuż ściany lasu, z każdym kolejnym krokiem za plecami ukazują się widoki na Góry Stołowe i Obniżenie Ścinawki. Dalej szlak delikatnie wspina się leśną ścieżką, dochodząc do asfaltowej drogi prowadzącej do Sanktuarium na górze Kościelec. Największą „atrakcją” tego odcinka jest umiejscowiona zaledwie 200 metrów od GSS, wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych. Choć nie leży przy czerwonym szlaku, warto choć na chwilę zmienić kierunek.

Kamienna wieża o wysokości ok. 15 m, została zbudowana w 1913 r. W latach 80-tych XX w. zaczęła popadać w ruinę, jednak ostatnio została wyremontowana. Z galerii wieży można podziwiać panoramę Gór Sowich, Gór Suchych, Gór Bardzkich oraz Masywu Śnieżnika. W okolicy znajduje się miejsce na ognisko, ławki oraz solidna drewniana wiata.

Do GSS wracamy zielonym szlakiem. Spod wieży w zaledwie kilka minut dochodzimy do Sanktuarium na szczycie Kościelca. Stąd stromą ścieżką wśród kapliczek drogi krzyżowej dochodzimy do asfaltowej drogi i pierwszych zabudowań Słupca. Kolejne 2 kilometry szlaku prowadzą asfaltem do drogi wojewódzkiej nr 381 łączącej Nową Rudę z Kłodzkiem. Tutaj kończymy kolejny etap GSS.

 

 

Podsumowanie trasy 6 etapu GSS:

Ścinawka Średnia PKP – Księżno 1,2 km

Księżno – Kościelec 2,7 km

Kościelec – Słupiec (droga wojewódzka 381) 2,5 km

RAZEM  6 ETAP (sobota 23.04.2016) 6,4 km

POKONANY DYSTANS GSS OGÓŁEM (Prudnik – Słupiec): 252,2km

Informacje praktyczne:

Sklepy spożywcze na trasie (stan na 23.04.2016 r.): Ścinawka Średnia, Słupiec

Noclegi: Ścinawka Średnia, Słupiec

Gastronomia: Ścinawka Średnia, Słupiec

GSS_baner1

Nadchodzące wydarzenia
  • No Events
Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook
+ Google