Szklarska Poręba – Szosa Czeska – Babiniec

24 maja 2015

Okolice Babińca i Przedziału - dwóch szczytów w zachodniej części polskich Karkonoszy to miejsce atrakcyjne szczególnie ze względu na znajdujące się tam ciekawe grupy skalne. Należą do nich liczne skały na szczycie Babińca, Ptasie Gniazda, Skalna Brama oraz Owcze Skały. Do niedawna w pobliżu skał przebiegał zielony szlak łączący Jakuszyce z Halą Szrenicką. Przebieg szlaku został zmieniony, obecnie prowadzi powyżej skał i dojście do nich jest nieco trudniejsze. Pod koniec marca wybrałem się na stary szlak, z zamiarem dojścia do wszystkich grup skalnych, niestety trochę się przeliczyłem... Zalegające masy śniegu na podmokłym terenie szybko pogrzebały moje plany.

Wycieczkę rozpocząłem na stacji PKP Szklarska Poręba Górna. Do podejścia starego zielonego szlaku na Babiniec, trzeba niestety przejść asfaltem (Szosą Czeską prowadzącą do Jakuszyc) ok. 5 kilometrów. W połowie drogi warto zejść z szosy w lewo, do pozostałości po dawnej skoczni narciarskiej. Polana pod skocznią jest idealnym miejscem na odpoczynek. Znajdują się tam 3 sporych rozmiarów wiaty i miejsce na ognisko. Stąd ścieżką wzdłuż linii telefonicznej wracamy do Szosy Czeskiej. Po ok. 3 kilometrach po lewej mijamy nieczynny stok narciarski, kilkadziesiąt metrów dalej dochodzimy do podejścia dawnego zielonego szlaku w kierunku Babińca. Śladów człowieka nie widać, zakopując się po pas w śniegu docieram do skał na Babińcu. Tu niestety okazuje się, że do pozostałych skał w okolicy ciężko będzie dotrzeć. Śniegu jeszcze tyle, że nie ryzykuję... schodząc z Babińca docieram ponownie do starego przebiegu zielonego szlaku, z zamiarem dojścia choć do Owczych Skał, które leżą w pobliżu Rozdroża pod Przedziałem. Stare oznakowanie szlaku jest jeszcze widoczne, niestety po dotarciu do Owczego Potoku, gdzie szlak skręcał w prawo pod górę, zapadam się coraz bardziej w śniegu i błocie. Choć do Owczych Skał niedaleko, rezygnuję i wracam przecinką, prosto do parkingu przy Szosie Czeskiej. Wkrótce wrócę tu, by "zdobyć" wszystkie skały. Nie odpuszczę 🙂

A tutaj skromna galeria z "wyprawy":

Data wykonania zdjęć: 28.03.2015 r.

GSS_baner1

Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook + Google

Zdjęcia opublikowane na stronie są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody właściciela strony zabronione.
W celu ustalenia warunków komercyjnego jak i niekomercyjnego wykorzystania zdjęć proszę o kontakt.

© www.fotosudety.pl 

 

Kontakt

 

Dominik Sadowski 

e-mail: info@fotosudety.pl

 

Tagi