Zamek i skały na górze Chojnik

23 maja 2015

Ruiny średniowiecznego zamku na szczycie góry Chojnik to jedna z najciekawszych atrakcji okolic Jeleniej Góry. Obok oczywistych walorów historycznych, górę charakteryzuje ciekawa fauna i flora. Ze względu na dobrze zachowany naturalny las bukowo - świerkowy, góra objęta jest ścisłą ochroną i stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajdują się tu również ciekawe formy skalne.

Ze szczytu zamkowej wieży podziwiać można jeden z najpiękniejszych widoków w całych Sudetach, m.in. na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Do zamku prowadzi kilka szlaków z Sobieszowa, Jagniątkowa i Zachełmia. Najciekawszy jest fragment czarnego szlaku z Sobieszowa, prowadzący przez okazałą grupę skalną Zbójeckie Skały. Znajduje się tu ok. 20-metrowa wąska jaskinia szczelinowa o nazwie Dziurawy Kamień, o przebiegu poziomym, zakończona 3-metrowym pionowym kominem. W zachodniej części skał znajduje się grota skalna o szerokości ok. 5 metrów, nazwana Zbójecką Grotą. Powierzchnię skał zdobi kilka kociołków wietrzeniowych. 

Nieco wyżej, tuż przy połączeniu szlaków  czarnego i czerwonego, stoi skała Skalny Grzyb o charakterystycznym kształcie... grzyba. U podnóża zamku, skały Piekielny Kamień tworzą punkt widokowy na zamkową wieżę i Pogórze Karkonoskie. 

Schodząc z zamku warto wybrać szlak zielony (Ścieżka Kunegundy), biegnący przez tzw. Głazowisko. Jest to zgrupowanie wielkich granitowych bloków, powstałe po obrywie fragmentu skalnej ściany opadającej na południe od szczytu Chojnika.

O zamku, jego historii i ciekawostkach można poczytać na stronie www.chojnik.pl.

Podczas pobytu na Chojniku, polecam krótką wycieczkę na sąsiednią Górę Żar, z której zamek prezentuje się najpiękniej, szczególnie jesienią. Galerię i opis wycieczki możecie zobaczyć tutaj: Chojnik z góry Żar

Data wykonania zdjęć - 15.02.2015 r.

GSS_baner1

Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook + Google

Zdjęcia opublikowane na stronie są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody właściciela strony zabronione.
W celu ustalenia warunków komercyjnego jak i niekomercyjnego wykorzystania zdjęć proszę o kontakt.

© www.fotosudety.pl 

 

Kontakt

 

Dominik Sadowski 

e-mail: info@fotosudety.pl

 

Tagi