Zamek i skały na górze Chojnik

23 maja 2015

Zamek i skały na górze Chojnik

Ruiny średniowiecznego zamku na szczycie góry Chojnik to jedna z najciekawszych atrakcji okolic Jeleniej Góry. Obok oczywistych walorów historycznych, górę charakteryzuje ciekawa fauna i flora. Ze względu na dobrze zachowany naturalny las bukowo - świerkowy, góra objęta jest ścisłą ochroną i stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajdują się tu również ciekawe formy skalne.

Ze szczytu zamkowej wieży podziwiać można jeden z najpiękniejszych widoków w całych Sudetach, m.in. na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Do zamku prowadzi kilka szlaków z Sobieszowa, Jagniątkowa i Zachełmia. Najciekawszy jest fragment czarnego szlaku z Sobieszowa, prowadzący przez okazałą grupę skalną Zbójeckie Skały. Znajduje się tu ok. 20-metrowa wąska jaskinia szczelinowa o nazwie Dziurawy Kamień, o przebiegu poziomym, zakończona 3-metrowym pionowym kominem. W zachodniej części skał znajduje się grota skalna o szerokości ok. 5 metrów, nazwana Zbójecką Grotą. Powierzchnię skał zdobi kilka kociołków wietrzeniowych. 

Nieco wyżej, tuż przy połączeniu szlaków  czarnego i czerwonego, stoi skała Skalny Grzyb o charakterystycznym kształcie... grzyba. U podnóża zamku, skały Piekielny Kamień tworzą punkt widokowy na zamkową wieżę i Pogórze Karkonoskie. 

Schodząc z zamku warto wybrać szlak zielony (Ścieżka Kunegundy), biegnący przez tzw. Głazowisko. Jest to zgrupowanie wielkich granitowych bloków, powstałe po obrywie fragmentu skalnej ściany opadającej na południe od szczytu Chojnika.

O zamku, jego historii i ciekawostkach można poczytać na stronie www.chojnik.pl.

Podczas pobytu na Chojniku, polecam krótką wycieczkę na sąsiednią Górę Żar, z której zamek prezentuje się najpiękniej, szczególnie jesienią. Galerię i opis wycieczki możecie zobaczyć tutaj: Chojnik z góry Żar

Data wykonania zdjęć - 15.02.2015 r.

Główny Szlak Sudecki - przewodnik

  • opisy tras
  • mapy, profile tras
  • czasy przejść
  • informacje praktyczne
  • galerie zdjęć
  • atrakcje na szlaku i w okolicy
  • noclegi