Karkonosze: Sosnówka – Kaplica św. Anny pod Grabowcem, Patelnia, Ostra, Mała

22 czerwca 2014

Karkonosze: Sosnówka – Kaplica św. Anny pod Grabowcem, Patelnia, Ostra, Mała

Okolice Grabowca to jedno z najciekawszych krajobrazowo miejsc w pobliżu Sosnówki i Miłkowa, z popularną kaplicą św. Anny, łatwo dostępną z drogi łączącej Sosnówkę z Karpaczem oraz mniej znaną grupą trzech skał granitowych - Małą, Ostrą i Patelnią.

Grabowiec - Kräberberg, Gräberberg, Góra św. Anny (784 m n.p.m.) - kopulasty zalesiony szczyt we wsch. części Pogórza Karkonoszy. Najbardziej znane jest zachodnie zbocze Grabowca, na którym znajduje się Kaplica Św. Anny z Dobrym Źródłem. Miejsce to razem z położoną nieco wyżej skałą Patelnia było otoczone pogańskim kultem, w późniejszym czasie również tradycja chrześcijańska nadała wodzie ze źródła uzdrawiające właściwości. Pierwsza kaplica powstała tu już na pocz. XIII w., jednak została zniszczona w czasie wojen husyckich i wojny trzydziestoletniej. Obecna murowana kaplica na planie owalu zbudowana została w 1719 roku. Grubość jej murów sięga nawet 170 cm!

Jedna z miejscowych legend głosi, że osoba, która przebiegnie 7 razy dookoła kaplicy z wodą w ustach, będzie miała szczęście w miłości. Będąc przy kaplicy kilkakrotnie byłem świadkiem tych zabobonnych aktów desperacji 😉

W pobliżu kaplicy znajduje się najgrubszy w Karkonoszach jawor - pomnik przyrody, którego obwód wynosi ok. 450 cm.

Wspomniane wcześniej tzw. Grabowieckie Skały, czyli Patelnia, Ostra i Mała znajdują się przy czerwonym szlaku biegnącym kilkadziesiąt metrów powyżej kaplicy. Szczególnie warta uwagi jest Patelnia, będąca niegdyś miejscem kultu pogańskiego, uważana za czakram - miejsce mocy, w którym kumuluje się energia z ziemi i kosmosu. Z patelni mamy ograniczony widok na Pogórze Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską.
Do Grabowca prowadzi kilka szlaków: czerwony Główny Szlak Sudecki z Głębocka lub Karpacza, niebieski z Miłkowa lub Borowic, żółty (Babia Ścieżka) z Sosnówki lub Karpacza oraz kilka nieoznakowanych tras, m.in. Pogańską Doliną z Sosnówki. Można też pójść na łatwiznę i dojechać do ośrodka wczasowego Lubuszanin. Stąd do kaplicy i skałek kilkunastominutowy spacerek.

Data wykonania zdjęć - 20.06.2014 r.

 

Główny Szlak Sudecki - przewodnik

  • opisy tras
  • mapy, profile tras
  • czasy przejść
  • informacje praktyczne
  • galerie zdjęć
  • atrakcje na szlaku i w okolicy
  • noclegi