Karkonosze: Droga Chomontowa, Zamkowe Skały, Jeleniec

22 czerwca 2014

Jedna z ulubionych tras rowerzystów górskich i biegaczy we wschodniej części Karkonoszy. Nie jestem biegaczem ani rowerzystą górskim, ale jako piechur polecam trasę ze względu na ładne widoki na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Rudawy Janowickie.

Droga Chomontowa przebiega na wys. 650-950 m n.p.m. pomiędzy Karpaczem Górnym, a Drogą Sudecką powyżej Przesieki. Trasa ma długość ok. 5,5 km, w kilku miejscach odchodzą od niej nieoznakowane ścieżki prowadzące do Borowic w Dolinie Pięciu Potoków oraz szlak zielony (Karpacz-Borowice) i żółty (Borowice-Polana).

Tym razem wybrałem trudniejszą wersję, zaczynając przy Drodze Sudeckiej. Pierwsza część drogi dość monotonna ze stromymi podejściami, przebiegająca przeważnie lasem. Po dojściu do ścieżki prowadzącej na Szwedzkie Skały, zaczynają się widoki i nie jest już tak stromo. Kilkaset metrów dalej od Chomontowej odchodzi niedawno poszerzona i niestety zalana asfaltem droga, prowadząca do mostu nad Myją, w okolice Szwedzkich Skał, Zamczyska i Słupa. Tą drogą można wrócić do Drogi Sudeckiej w okolice cmentarzyka jeńców wojennych. Osobiście nie polecam tej trasy... chodzenie asfaltem po górach to dla mnie nieporozumienie.

W połowie drogi dochodzimy do Zamkowych Skał, gdzie mamy kulminacyjny punkt trasy, 950 m n.p.m. i widoki, m.in. na Borowice i zbiornik Sosnówka. W dalszej części drogę przecina żółty szlak, którym możemy zejść do Borowic (głęboko wciętą Doliną Jodłówki) lub piąć się wyżej, do węzła szlaków na Polanie. Kontynuując przejście Drogą Chomontową po kilkuset metrach docieramy do kolejnej grupy skalnej - Jeleniec. Ze skał widoki m.in. na Góry Izerskie. Dalej trasa łagodnie schodzi w dół do Karpacza Górnego. Przed końcem trasy można skręcić w lewo i zielonym szlakiem wrócić do Borowic.

 

Mapa Karkonoszy z Drogą Chomontową - Wydawnictwo PLAN

Data wykonania zdjęć - 21.06.2014 r.

 

GSS_baner1

Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook + Google

Zdjęcia opublikowane na stronie są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody właściciela strony zabronione.
W celu ustalenia warunków komercyjnego jak i niekomercyjnego wykorzystania zdjęć proszę o kontakt.

© www.fotosudety.pl 

 

Kontakt

 

Dominik Sadowski 

e-mail: info@fotosudety.pl

 

Tagi