Będąc w Jeleniej Górze lub w okolicach, koniecznie zajrzyjcie do Staniszowa! Pałac na Wodzie i Pałac Staniszów odrestaurowane i zaadaptowane na hotele o wysokim standardzie nie dorównują jednak skarbom, które górują nad wioską na górze Witosza.

Staniszów to niewielka wieś położona na terenie Wzgórz Łomnickich w Kotlinie Jeleniogórskiej, kilka kilometrów od Jeleniej Góry. Można tu dojechać jeleniogórską komunikacją autobusową. Tak też zrobiłem kilka dni temu, licząc na piękny wschód i zachód słońca oczywiście z noclegiem pod chmurką na Witoszy.

Witosza to zalesione granitowe wzgórze (484 m n.p.m.) z licznymi skałami granitowymi, tworzącymi naturalne formy skalne – tunele i jaskinie. Do najciekawszych należy ok. 20-metrowa Pustelnia, zwana też Jaskinią Rischmanna, od nazwiska zamieszkującego ją na przełomie XVI i XVII w. miejscowego proroka. Teraz jaskinię zamieszkuje jeden z najbardziej jadowitych pająków występujących w Polsce – sieciarz jaskiniowy (Meta Menardi), którego miałem przyjemność zobaczyć, na szczęście z bezpiecznej odległości.

Inne ciekawe formy skalne to Ucho Igielne, Skalna Uliczka i Skalna Komora.

Na szczycie Witoszy znajdują się ruiny cokołu pomnika Bismarcka, zbudowanego na cześć Żelaznego Kanclerza w 1901 roku. Pozostałości zdemolowanej budowli porozrzucane są poniżej szczytu. Witosza stanowi dobry punkt widokowy na zachodnią część Karkonoszy i fragment Kotliny Jeleniogórskiej. Na szczycie odpocząć można przy stoliku i ławeczkach, jest też miejsce na ognisko. Ławeczki wykorzystałem na niezbyt wygodne legowisko podczas nocy pod chmurką :)

Zobacz galerię zdjąć:

Warto też odwiedzić najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich – górę Grodna, na której znajdują się ruiny zbudowanej w 1806 roku przez księcia Henryka von Reuss neogotyckiej budowli, będącej początkowo schronem dla myśliwych i świetnym punktem widokowym na Karkonosze. Grodna wraz z zamkiem i zespołem pałacowym, była częścią parku krajobrazowego w Staniszowie.

Do zamku prowadzi szlak żółty(dojście spod kościoła w Staniszowie lub z Sosnówki) oraz niebieski prowadzący z Cieplic przez Marczyce.

Swoją wycieczkę kontynuowałem przez Sosnówkę i kaplicę św. Anny pod Grabowcem do Borowic.

Data wykonania zdjęć – 19-20.06.2014 r.

GSS_baner1

Nadchodzące wydarzenia
  • No Events
Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook
+ Google