Karkonosze: Przesieka i okolice – Wodospad Podgórnej

16 września 2014

Przesieka, jedna z najpiękniejszych miejscowości w Sudetach, to idealne miejsce dla spragnionych odpoczynku w ciszy, z dala od zgiełku krupówkopodobnych deptaków Karpacza, czy Szklarskiej Poręby. Leżąca w sercu Karkonoszy miejscowość tworzy świetną bazę wypadową w szczytowe partie gór oraz okolice pełne ciekawych zakątków.

Przesieka jest miejscowością o charakterze typowo turystycznym, z dość bogatą i zróżnicowaną bazą noclegową oraz przyzwoitym zapleczem gastronomicznym. Liczba ciekawych i malowniczych miejsc jest tak wielka, że warto tu przyjechać co najmniej na kilka dni.

Do najciekawszych w okolicy należą między innymi: Zamek Chojnik, Dolina Myi z okolicznymi grupami skalnymi (Szwedzkie Skały, Zamczysko, Słup, Ptasie Skały), malownicza i pełna widoków na Kotlinę Jeleniogórską Droga Chomontowa, Skały Nad Przesieką przy Drodze Sudeckiej, Sucha Góra z ciekawymi skałami na szczycie, Cmentarzyk jeńców wojennych obozu pracy w Borowicach, Kaplica św. Anny i Dobre Źródło pod Grabowcem, Bażynowe Skały na Hutniczym Grzbiecie. Wymienione miejsca opisałem już we wcześniejszych artykułach.
W samej Przesiece natomiast do największych atrakcji należy Wodospad Podgórnej - trzeci pod względem wielkości wodospad polskich Karkonoszy. Tworzą go trzy kaskady o wys. ok. 10 m, spadające do głębokiego kotła eworsyjnego. Kocioł wodospadu jest miejscem częstych kąpieli "morsów". W sezonie przy wodospadzie otwarty jest punkt, w którym można zakupić m.in. okoliczne pamiątki oraz napoje.

Idąc od wodospadu zielonym szlakiem w kierunku Borowic dojdziemy do kolejnego pięknego miejsca - Kaskady Myi. Dojście do kaskady nie jest oznakowane, lecz nietrudno tam trafić. Przy mostku na Myi stoi drewniany drogowskaz. Wystarczy zejść za mostkiem w dół i podążać wyraźną, kamienistą ścieżką lewą stroną wzdłuż potoku. Po kilkuset metrach dojdziemy do malowniczej kaskady.
Kilkaset metrów od mostu nad Myją, przy zielonym szlaku w kierunku Borowic znajduje się otwarty niedawno ogród japoński Siruwia oraz ścieżka dydaktyczna złożona z kilku tablic informacyjnych opisujących m.in. pobliskie atrakcje turystyczne, krajobrazy oraz świat fauny i flory Karkonoszy.

Wracając z Wodospadu Podgórnej warto przejść się przyjemną spacerową ścieżką wzdłuż Podgórnej do Starego Młyna i Dziurawej Skały, mijając po drodze na jednej ze skał tablicę pamiątkową poświęconą Adolfowi Dresslerowi - malarzowi, który rozsławił piękne okoliczne krajobrazy. Dziurawa Skała - to okazała granitowa grupa skalna znajdująca się u wylotu doliny Podgórnej. Dobrze widoczna z szosy, przy wjeździe do Przesieki. Jej nazwa pochodzi od okazałej szczeliny między skałami w ich górnej części. Od 2008 roku w sierpniu odbywa się tu "Piknik ze Sztuką przy Dziurawej Skale".
W centralnej części Przesieki, pomiędzy barem "Pod Lipami" a remizą, znajduje się inna ciekawa grupa skalna - Waloński Kamień. Jej nazwa pochodzi od wykutych w skale walońskich znaków dłoni i krzyża. Przed 1945 r. skały nosiły nazwę Mannstein - od zagłębień w skale przypominającą ludzką postać. Ślady te to najprawdopodobniej kociołki wietrzeniowe, wydrążone przez wodę.

W pogodne dni jednym z najpiękniejszych widoków w Przesiece jest "Złoty Widok" znajdujący się przy żółtym szlaku prowadzącym do Wodospadu Podgórnej. Rozciąga się stąd imponująca panorama wschodniej części Karkonoszy.
Po wyczerpujących spacerach warto choć na chwilę wpaść do baru "Pod Wesołym Misiem", gdzie zawsze w swojskiej i przyjemnej atmosferze można zjeść co nieco na gorąco i wychylić kufelek zimnego piwa.

Data wykonania zdjęć - 13-14.09.2014 r.

ds

 

GSS_baner1

Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook + Google

Zdjęcia opublikowane na stronie są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody właściciela strony zabronione.
W celu ustalenia warunków komercyjnego jak i niekomercyjnego wykorzystania zdjęć proszę o kontakt.

© www.fotosudety.pl 

 

Kontakt

 

Dominik Sadowski 

e-mail: info@fotosudety.pl

 

Tagi