Góry Opawskie: Jarnołtówek – Pokrzywna (szlak niebieski – pętla)

9 września 2014

Góry Opawskie: Jarnołtówek – Pokrzywna (szlak niebieski – pętla)

Niebieski szlak łączący Jarnołtówek z Pokrzywną tworzy pętlę biegnącą po obu brzegach doliny Złotego Potoku. Szlak nie należy do najłatwiejszych. Więcej jest stromych podejść, niż pięknych widoków, ale warto nim przejść ze względu na duże nagromadzenie ciekawych form skalnych oraz starych kamieniołomów po wydobyciu łupka.

Większa część szlaku biegnie równolegle ze ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi: "Z Jarnołtówka do Rozdroża Pod Piekiełkiem", "Z Pokrzywnej do Jarnołtówka przez Olszak i Żabie Oczko" oraz "Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę".

Czas przejścia szlaku - ok. 3h

Wycieczkę szlakiem można rozpocząć i zakończyć w kilku miejscach:
- w Jarnołtówku, przy moście nad Złotym Potokiem w pobliżu ronda
- w Pokrzywnej przy kaplicy polowej (auto można zostawić na pobliskim parkingu)
- z parkingu w Pokrzywnej przy Parku Rozrywki Zaginione Miasto Rosenau
Wybrałem pierwszą wersję, z początkiem w Jarnołtówku.

Przebieg trasy:
1. Karliki - łupkowe wychodnie skalne na prawym brzegu doliny Złotego Potoku. Rozciągają się na długości kilkuset metrów. Szlak tworzy między nimi stromą i krętą ścieżkę.

 2. Rozdroże Pod Piekiełkiem
Piekiełko - jedna z większych atrakcji skalnych Gór Opawskich. Stary kamieniołom łupka tworzący dwie pionowe ściany skalne. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, według której na dnie głębokiego kamieniołomu znajdowały się mityczne bramy piekieł.

 3. Gwarkowa Perć - nieczynny kamieniołom łupka ze stromymi ścianami o wysokości kilkunastu metrów. Przy jednej ze ścian wyrobiska stoi metalowa drabina, po której kilkunastoma schodkami, niemal pionowo można zejść na dno kamieniołomu. Mniej odważnym polecam ominięcie drabinki i zejście nieco łagodniejszymi zboczami, po lewej stronie kamieniołomu.

 4. Dawna skocznia narciarska - pozostałości po 40-metrowej skoczni zbudowanej w 1931 r.

 5. Kaplica polowa w dolinie Bystrego Potoku 

Zdjęcia z trasy między punktami 2-5 znajdziesz również tutaj: Biskupia Kopa - Piekiełko - Gwarkowa Perć

6. Pokrzywna - parking (węzeł szlaków: niebieski, żółty i czerwony)

7. Morskie Oczko - zalany wodą, nieczynny kamieniołom, znajdujący się na pn-wsch. zboczu Olszak, nieco powyżej asfaltowej drogi Jarnołtówek - Pokrzywna.

8. Olszak - wzniesienie o wys. 453 m n.p.m., pokryte lasem.

9. Żabie Oczko - nieczynny kamieniołom, w którym w XIX w. wydobywano łupki i piaskowce. Obecnie wypełniony jest wodą i w całości pokryty rzęsą, nadającą temu miejscu szczególnego uroku. Stawek otaczają 17-metrowe pionowe skały. Przy Żabim Oczku znajduje się niewielka wiata z ławeczkami.

10. Karolinki - odsłonięcia skalne wyspowo rozmieszczone na północnej krawędzi doliny Złotego Potoku. Skały tworzą ciąg o długości ok. 450 m i szerokości ok. 100 m. W kilku miejscach z Karolinek rozciągają się widoki na dolinę Złotego Potoku, masyw Biskupiej Kopy oraz Zamkową Górę.

Z Karolinek szlak prowadzi stromo w dół do Jarnołtówka. Poniżej galeria zdjęć z wycieczki. Na deser zachód słońca nad Górami Opawskimi od strony Wieszczyny oraz wschód słońca nad Jarnołtówkiem. 

 Data wykonania zdjęć - 7-8.09.2014 r.

Główny Szlak Sudecki - przewodnik

  • opisy tras
  • mapy, profile tras
  • czasy przejść
  • informacje praktyczne
  • galerie zdjęć
  • atrakcje na szlaku i w okolicy
  • noclegi

W góry tylko z mapą drukowaną!