Rudawy Janowickie: Konie Apokalipsy, Skalnik, Mała Ostra

24 listopada 2014

Rudawy Janowickie: Konie Apokalipsy, Skalnik, Mała Ostra

Mała Ostra to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Sudetach. Tworzy go duża granitowa skała stojąca na niższym wierzchołku Skalnika - najwyższego szczytu Rudaw Janowickich. Do Skalnika prowadzi kilka szlaków. Polecam krótką wycieczkę spod gospodarstwa agroturystycznego Czartak w Czarnowie.

Ruszamy niebieskim i zielonym szlakiem, tzw. Starym Traktem Kamiennogórskim. Po kilkuset metrach od Czartaka wchodzimy do lasu.


Stary Trakt Kamiennogórski - dawna ubita droga, powstała w 1778 roku jako gościniec pocztowy łączący Kamienną Górę z Kowarami. Trasa przebiegała przez Pisarzowice, Czarnów, Rozdroże Pod Bobrzakiem i Leśniczówkę Bukowa. Obecnie trakt tworzy ciekawą krajobrazowo ścieżkę rowerową, a niektórymi odcinkami biegną piesze szlaki turystyczne.


Kilkadziesiąt metrów od wejścia do lasu, szlak skręca stromo w prawo, my idziemy dalej szeroką drogą w kierunku Przełęczy Pod Bobrzakiem. Przed przełęczą droga łączy się z czerwonym i żółtym szlakiem. Podążamy za znakami w prawo. Początkowo, łagodnie przez przełęcz, po kilkuset metrach wchodzimy ponownie do lasu i szlak staje się coraz bardziej stromy. Po kilkunastu minutach docieramy do pierwszej grupy skalnej.

Konie Apokalipsy - grupa czterech granitowych skał o wysokości do 15 m., znajdująca się na pd-zach. zboczu Skalnika. Na wierzchołku skał widoczne są kociołki wietrzeniowe. Ze skał ograniczone przez drzewa widoki na Karkonosze i Rudawy Janowickie.

Idąc dalej dochodzimy do węzła szlaków, następnie do pierwszych skał na niższym wierzchołku Skalnika. Stąd, patrząc w kierunku wschodnim, nieco wyżej widzimy duży blok skalny - Małą Ostrą.

Mała Ostra - duża skała wieńcząca niższy, pd-zach. wierzchołek Skalnika na wys. 935 m n.p.m. W skale wydrążono schody prowadzące na szczyt z otoczoną barierkami platformą widokową. Przy dobrej widoczności roztacza się stąd jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach od Gór Łużyckich na zachodzie, po Ślężę na wschodzie.

Kilkaset metrów dalej, na wysokości 945 m n.p.m. dochodzimy do najwyższego punktu Rudaw Janowickich. Na północnym zboczu Skalnika znajduje się gołoborze, będące kolejnym świetnym punktem widokowym na Rudawy Janowickie, Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.
Ze Skalnika wracamy niebieskim i zielonym szlakiem do Czarnowa. Cała wycieczka, łącznie z podziwianiem widoków, zajmuje kilka godzin.

Data wykonania zdjęć - 11.10.2014 r.

Główny Szlak Sudecki - przewodnik

  • opisy tras
  • mapy, profile tras
  • czasy przejść
  • informacje praktyczne
  • galerie zdjęć
  • atrakcje na szlaku i w okolicy
  • noclegi

W góry tylko z mapą drukowaną!