Zwiedzającym Karkonosze polecam krótką wycieczkę na górę Żar, z której roztacza się niesamowity widok na Zamek Chojnik – jedną z najciekawszych atrakcji okolic Jeleniej Góry. Żar od Chojnika dzieli zaledwie kilkaset metrów, dlatego warto wybrać się na całodniowy spacer, zwiedzając obydwa miejsca. Wycieczkę można zacząć w kilku punktach, np. w Sobieszowie, Zachełmiu czy Podgórzynie. Najkrótsza trasa prowadzi z parkingu leżącego w połowie drogi z Podzamcza do Zachełmia.

Stąd łagodna szutrowa ścieżka dochodzi do Żelaznego Mostku, przy którym łączą się prowadzące na Chojnik szlaki: żółty i zielony. Przy mostku, żelaznym już tylko z nazwy, znajduje się miejsce odpoczynku – drewniany stół i ławki. Na Żar nie prowadzi żaden szlak. Najkrótszą, ale dość stromą trasę wybieramy skręcając za Żelaznym Mostkiem w lewo, w kierunku Przełęczy Pod Kopistą. Początkowo droga prowadzi łagodnie, lecz po kilkuset metrach odbijamy w prawo w pierwszą widoczną ścieżkę biegnącą stromo na sam szczyt. Wspaniały widok na zamek i część Kotliny Jeleniogórskiej zrekompensuje nam trudy wspinaczki. Ze szczytu możemy zejść tą samą drogą, lub równie stromą ścieżką dochodzącą do wspomnianego żółtego i zielonego szlaku na Przełącz Żarską i dalej na Chojnik. Schodząc ze szczytu musimy uważnie wypatrywać ścieżek, gdyż w górnej części są one słabo widoczne.

Data wykonania zdjęć – 12.10.2014 r.

GSS_baner1

Nadchodzące wydarzenia
  • No Events
Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook
+ Google