Karkonosze: Skały Nad Przesieką, Sucha Góra, Wiaterna

6 maja 2014

Karkonosze: Skały Nad Przesieką, Sucha Góra, Wiaterna

Kolejna część z cyklu Karkonoskie Skały. Tym razem proponuję przyjemną, jednodniową wycieczkę na Suchą Górę. Najłatwiej dotrzeć tam z Drogi Sudeckiej w okolicy Borowic i Przesieki. Na szczyt Suchej Góry prowadzi wyłącznie wąska ścieżka, łatwo się tam zgubić, więc dokładna mapa, kompas a nawet GPS mogą być niezbędne.

Skały Nad Przesieką (Bei den grossen Steinen) - grupa granitowych skał na północnym zboczu Suchej Góry, na wys. 835-850m n.p.m. Na szczycie najwyższej skały znajdują się cztery słupy. Ponieważ do 1945 r. skały były pomnikiem przyrody, można przypuszczać, że stały tu barierki punktu widokowego. Rozlega się stąd wspaniały widok m.in. na Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie. Dojście do skał nie jest łatwe, prowadzi tu wąska, niewyraźna ścieżka z parkingu przy Drodze Sudeckiej niedaleko mostu nad Podgórną. W okolicy skał, kilkaset metrów nad Drogą Sudecką, znajduje się grób lotników, braci Szymańskich, którzy zginęli tu w wypadku lotniczym w 1945r. (o tym napiszę innym razem).

Ze Skał Nad Przesieką wąska, kamienista ścieżka prowadzi na sam szczyt Suchej Góry (Dürre Berg, Dürrerberg). Na szczycie o wys. 1113 m n.p.m. będącym kulminacją grzbietu biegnącego od Małego Szyszaka pomiędzy dolinami Czerwieni i Podgórnej znajduje się kilka dużych granitowych grup skalnych. Ze skał można podziwiać piękne widoki Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Nieco niżej, na wys. ok. 1070 m n.p.m. schodząc w kierunku Czarnego Zbocza znajduje się jedna z najpiękniejszych w Karkonoszach skał - Wiaterna (Semmeljunge). Piękne widoki wynagrodzą niełatwe dojście do tego miejsca. Widać stąd m.in. pobliskie Ptasie Skały, Zamczysko, Białe Skały a nawet Pielgrzymy.

Z Suchej Góry można dojść stromym zboczem do niebieskiego szlaku prowadzącego z Przesieki na Przełęcz Karkonoską lub kombinować i... przecinką do Doliny Podgórnej i dalej w dół do Drogi Sudeckiej.

Powodzenia:)

Fragment mapy Karkonoszy udostępniony przez Wydawnictwo PLAN Jelenia Góra. Kliknij i powiększ:

Daty wykonania zdjęć:

Skały Nad Przesieką - 13.07.2012 r.

Sucha Góra, Wiaterna - 5.10.2013 r.

 

GSS przewodnik

  • opisy tras
  • mapy, profile tras
  • czasy przejść
  • informacje praktyczne
  • galerie zdjęć
  • atrakcje na szlaku i w okolicy
  • noclegi