Karkonosze: Borowice – Szwedzkie Skały, Słup, Zamczysko, Ptasie Skały

5 maja 2014

Karkonosze słyną z przepięknych granitowych grup skalnych. Dla większości turystów obowiązkowym celem wędrówek są zazwyczaj Pielgrzymy i Słonecznik, ja jednak skupię się na mniej znanych, trudniej dostępnych, a przede wszystkim - według mnie i moich znajomych - piękniejszych miejscach.

Do skał nie prowadzi na szczęście żaden szlak, dzięki czemu miejsca zachowują swój naturalny urok. Nie można dojechać wyciągiem ani samochodem, więc szpilki i klapeczki trzeba zamienić na wygodniejsze turystyczne obuwie;) Wycieczkę najlepiej zacząć w Borowicach, przy nieistniejącej od kilku lat knajpce "Bogdanka". Dojście do Szwedzkich Skał zajmuje ok. 40 minut. Mając dokładną mapę Karkonoszy, na pewno traficie do celu. Polecam mapę Wydawnictwa PLAN skala 1:25000.

Szwedzkie Skały (Thumpsa Felsen, Tompsah Felsen, Tumpsafels, Tumpsahütte) - grupa okazałych granitowych skał w dolinie Myi na wysokości ok. 880 m n.p.m. Tworzą ją dwie mocno spękane baszty o wys. ok. 30 m. Ze skał roztaczają się piękne widoki na Śląski Grzbiet Karkonoszy (m.in. Słonecznik i Tępy Szczyt) oraz pogórze Karkonoszy (Zamek Chojnik).

Kilkaset metrów dalej, przecinając niedawno poszerzoną i niestety, zalaną asfaltem drogę, na wys. 928 m n.p.m. docieramy do kolejnej baszty skalnej - Słup (Hauselstein). Idąc dalej wąską, zanikającą ścieżką, dochodzimy do Zamczyska (Das alte Schloss, Altes Schloss) - grupy skalnej na wys. ok. 1000 m n.p.m., stanowiącej rewelacyjny punkt widokowy m.in. na Suchą Górę i Pogórze Karkonoszy.

Aby dotrzeć do Ptasich Skał, musimy wrócić do asfaltowej drogi i iść w stronę mostu nad Myją. Przed mostem skręcamy w lewo, przechodzimy przez potok i udajemy się stromo ścieżką w górę. Dalej poprowadzi Was mapa 🙂

Ptasie Skały (Vogelstein) - grupa granitowych skał na szczycie Ptasiaka i jego zachodnim zboczu na wys. 1005 - 1046 m n.p.m. Tworzą ją dwie grupy. Ze skał rozciągają się piękne widoki na dolinę Srebrnego Potoku, Śląski Grzbiet (Słonecznik, Smogornia, Tępy Szczyt, Mały Szyszak) oraz Suchą Górę.

Z Ptasich Skał możemy zejść zachodnim zboczem Ptasiaka do Srebrnych Kaskad na Srebrnym Potoku i dalej doliną Podgórnej w kierunku Drogi Sudeckiej i Przesieki, lub wrócić do mostu nad Myją i asfaltową drogą dojść do cmentarza jeńców wojennych przy Drodze Sudeckiej.

Zobacz obszar na mapie Karkonoszy. Kliknij i powiększ do pełnej rozdzielczości:

Mapę udostępniło Wydawnictwo Turystyczne PLAN

Daty wykonania zdjęć:

Szwedzkie Skały - 22.05.2011 r. oraz 13.07.2013 r.

Słup, Zamczysko - 4.05.2012 r. oraz 13.07.2013 r.

Ptasie Skały, Zapomniany Most - 4.05.2012 r.

Droga asfaltowa i most nad Myją - 17.07.2014 r.

GSS_baner1

Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook + Google

Zdjęcia opublikowane na stronie są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody właściciela strony zabronione.
W celu ustalenia warunków komercyjnego jak i niekomercyjnego wykorzystania zdjęć proszę o kontakt.

© www.fotosudety.pl 

 

Kontakt

 

Dominik Sadowski 

e-mail: info@fotosudety.pl

 

Tagi