Karkonoskie Skały: Kotki – Pielgrzymy – Słonecznik – galeria zimowa

17 lutego 2015

Pielgrzymy i Słonecznik to najbardziej charakterystyczne i najpopularniejsze grupy skalne w Karkonoszach. W pogodne dni w okolicach spotkać można tłumy turystów, ale kto rano wstaje, a właściwie - kto w nocy nie śpi, temu dane będzie nacieszyć się spokojem i magią tych miejsc.

Sobota, 4.30 rano. Wysiadam z autobusu na przystanku Biały Jar w Karpaczu. Stąd zielonym szlakiem (Droga Bronka Czecha) podążam w kierunku Polany. Tutaj, przy grupie skalnej o słodko brzmiącej nazwie "Kotki" czekam na wschód słońca.

Polana - duża śródleśna polana znajdująca się na wys. 1050 - 1100 m n.p.m. Miejsce w którym w XVII w. istniała osada kurzacka, której mieszkańcy pracowali przy wyrobie węgla drzewnego. Później znajdowały się tu budy pasterskie oraz schroniska. Największe z nich, nazwane w 1951 r. im. Bronka Czecha, spłonęło w 1966 r. Od tej pory Polana nie jest zamieszkana, a w miejscu ruin istnieje punkt odpoczynku. Polana jest popularnym węzłem szlaków:
Szlak żółty: Borowice - Pielgrzymy - Słonecznik
Szlak niebieski: Karpacz- Schronisko Samotnia- Schronisko Strzecha Akademicka - Dom Śląski - Śnieżka - Czarna Kopa - Skalny Stół - Przełęcz Okraj
Szlak zielony (Droga Bronka Czecha): Karpacz Biały Jar - Słonecznik
Kotki - granitowa grupa skalna leżąca na skraju Polany, przy granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Skały mają wys. ok. 10 m. W pobliżu skał stała jedna z najstarszych bud pasterskich na Polanie, przekształcona następnie w schronisko. W 1946 r. opuszczone, popadło w ruinę, następnie zostało rozebrane.

Z Kotków w 10 min dochodzę do Pielgrzymów.

Pielgrzymy - jedna z największych granitowych grup skalnych w Karkonoszach. Tworzą ją trzy wysokie do 25 m baszty o zróżnicowanych kształtach. Pielgrzymy nazywane były też Trzema Turniami. Ze skał roztaczają się piękne widoki na Karkonosze, Rudawy Janowickie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

Kolejny odcinek szlaku, biegnący stromo do Słonecznika odsłania coraz to lepsze widoki.

Słonecznik - znajdująca się na południowym zboczu Smogorni baszta skalna, widoczna jest z niemal każdego miejsca Kotliny Jeleniogórskiej. Mieszkańcom kotliny skała wskazywała południe w momencie, gdy znajdowało się nad nią słońce. Stąd wzięła się nazwa Słonecznik, Południowy Kamień.
Przy skałach znajduje się kamienna ławka zbudowana w 1906 roku przez Towarzystwo Karkonoskie (Riesengebirgsverein). W pobliżu Słonecznika, nad krawędzią Kotła Wielkiego Stawu od końca XIX w. znajdowało się popularne schronisko, w XX w. nazwane imieniem Księcia Henryka. Spłonęło w 1947 roku.
Obok skał biegną dwa szlaki turystyczne:
Szlak czerwony (Główny Szlak Sudecki) w kierunku zachodnim do Przeł. Karkonoskiej i dalej do Szrenicy, w drugim kierunku, przez Równię Pod Śnieżką, Śnieżkę, do Przełęczy Okraj.
Szlak zielony - przez Polanę do Karpacza.

Ze Słonecznika idę czerwonym szlakiem w kierunku Domu Śląskiego pod Śnieżką. Choć mocno wieje, pogoda na zdjęcia zimowych krajobrazów jest idealna. Kilkaset metrów przed Domem Śląskim... ściana chmur. Śnieżka niewidoczna. Po krótkiej przerwie na piwko w bufecie ruszam niebieskim szlakiem do czeskiego schroniska Lucni Bouda. Więcej o szlaku niebieskim tutaj: Schustlerova Cesta: Dom Śląski - Luční bouda

Data wykonania zdjęć: 14.02.2015 r.

 

GSS_baner1

Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook + Google

Zdjęcia opublikowane na stronie są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody właściciela strony zabronione.
W celu ustalenia warunków komercyjnego jak i niekomercyjnego wykorzystania zdjęć proszę o kontakt.

© www.fotosudety.pl 

 

Kontakt

 

Dominik Sadowski 

e-mail: info@fotosudety.pl

 

Tagi