Szklarska Poręba – Krucze Skały, Krzywe Baszty

11 maja 2015

Krucze Skały i Krzywe Baszty należą do najciekawszych grup skalnych w Szklarskiej Porębie. Leżą nad brzegiem rzeki Kamiennej w zachodniej części miasta, tuż przy trasie wylotowej w kierunku Jakuszyc i Harrachova. Kamienna przedziela tutaj dwa pasma górskie: Karkonosze z Kruczymi Skałami i Góry Izerskie, w których znajdują się Krzywe Baszty.

Krucze Skały (niem. Rabenstein) tworzą dwie granitowe baszty o wysokości ok. 30 m, których pionowe ściany opadają ku rzece Kamiennej. Są doskonałym punktem widokowym na dolinę Kamiennej i fragment Gór Izerskich. Działa tutaj ośrodek wysokościowy Szkoły Górskiej Quasar, gdzie pod okiem instruktorów można uprawiać sporty ekstremalne (wspinaczka, zjazd na tyrolce, przejście wiszącymi mostami). 

Skały do 1945 roku były pomnikiem przyrody.

Krzywe Baszty (niem. Hohlerstein) leżą na przeciwnym brzegu rzeki Kamiennej, w odległości ok. 100 m od Kruczych Skał. Skała o wys. ok. 18 m swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu w jej górnej części. Znajduje się tu kilkumetrowa sztuczna grota, powstała po eksploatacji złóż pegmatytu. Pionowe ściany Krzywych Baszt wykorzystywane są do wspinaczki skalnej. 

Data wykonania zdjęć - 26.01.2015 r.

GSS_baner1

Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook + Google

Zdjęcia opublikowane na stronie są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody właściciela strony zabronione.
W celu ustalenia warunków komercyjnego jak i niekomercyjnego wykorzystania zdjęć proszę o kontakt.

© www.fotosudety.pl 

 

Kontakt

 

Dominik Sadowski 

e-mail: info@fotosudety.pl

 

Tagi