Ratno Dolne – mała wieś leżąca między Radkowem a Nową Rudą w powiecie kłodzkim.  W centralnej części wsi znajdują się ruiny czternastowiecznego zamku. Zamek przez wieki wojen niszczony, odbudowany i rozbudowany… Wytrzymał wojny XX wieku, od 1945 r. w użytkowaniu PGR, następnie jako ośrodek wypoczynkowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W 1972 r. przeprowadzono ostatni remont zamku z myślą o przystosowaniu dla potrzeb turystów. W 1996 roku zabytek kupił przedsiębiorca Edward Ptak i z tą chwilą nadeszły najczarniejsze czasy tej pięknej budowli… W 1998 r., powstały w niewyjaśnionych okolicznościach pożar, zamienił zamek w ruinę. 

Wielokrotne próby kontaktu z obecnym właścicielem, próby wykupienia zamku okazały się bezskuteczne. Starania o ratunek dla zamku prowadzi Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody z Poznania. Działania fundacji można wesprzeć przekazując 1%. Więcej informacji: Ratunek dla zamku w Ratnie Dolnym

Obecny stan robi przygnębiające wrażenie… Tak naprawdę nic ciekawego, nic szczególnego, wartego zachwytu… 

Czy w poniższej galerii odszukacie dawne piękno budowli i pobliskiego parku, czy jedynie ponure skutki ludzkiej obojętności na niknące w oczach zabytki? Pozostawiam Waszej ocenie… 

Data wykonania zdjęć – 4.05.2014 r.

GSS_baner1

Nadchodzące wydarzenia
  • No Events
Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook
+ Google