Ruiny zamku w Ratnie Dolnym

10 stycznia 2015

Ratno Dolne - mała wieś leżąca między Radkowem a Nową Rudą w powiecie kłodzkim.  W centralnej części wsi znajdują się ruiny czternastowiecznego zamku. Zamek przez wieki wojen niszczony, odbudowany i rozbudowany... Wytrzymał wojny XX wieku, od 1945 r. w użytkowaniu PGR, następnie jako ośrodek wypoczynkowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W 1972 r. przeprowadzono ostatni remont zamku z myślą o przystosowaniu dla potrzeb turystów. W 1996 roku zabytek kupił przedsiębiorca Edward Ptak i z tą chwilą nadeszły najczarniejsze czasy tej pięknej budowli... W 1998 r., powstały w niewyjaśnionych okolicznościach pożar, zamienił zamek w ruinę. 

Wielokrotne próby kontaktu z obecnym właścicielem, próby wykupienia zamku okazały się bezskuteczne. Starania o ratunek dla zamku prowadzi Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody z Poznania. Działania fundacji można wesprzeć przekazując 1%. Więcej informacji: Ratunek dla zamku w Ratnie Dolnym

Obecny stan robi przygnębiające wrażenie... Tak naprawdę nic ciekawego, nic szczególnego, wartego zachwytu... 

Czy w poniższej galerii odszukacie dawne piękno budowli i pobliskiego parku, czy jedynie ponure skutki ludzkiej obojętności na niknące w oczach zabytki? Pozostawiam Waszej ocenie... 

Data wykonania zdjęć - 4.05.2014 r.

GSS_baner1

Fotografia Wielkoformatowa

wydruki-wielkoformatowe 

Fotografie ze strony fotosudety.pl możesz zamówić w formie obrazu na płótnie, fototapety lub zdjęcia w dużym formacie! Zamów przez stronę partnera:

Fotografia Wielkoformatowa 

Facebook + Google

Zdjęcia opublikowane na stronie są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody właściciela strony zabronione.
W celu ustalenia warunków komercyjnego jak i niekomercyjnego wykorzystania zdjęć proszę o kontakt.

© www.fotosudety.pl 

 

Kontakt

 

Dominik Sadowski 

e-mail: info@fotosudety.pl

 

Tagi