Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy

1 czerwca 2015

Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy

Jeziorko Daisy zwane też Zielonym Jeziorkiem leży w obrębie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie dawnego kamieniołomu wapienia utworzono rezerwat przyrody nieożywionej w celu ochrony kopalnej fauny górnego dewonu odsłoniętej w wyrobisku wraz z otaczającym je drzewostanem żyznej buczyny sudeckiej. Jeziorko jest niewielkie, ma obszar 0,66 ha i głębokość ok. 20 m.

Nazwa Zielone Jeziorko pochodzi od pięknej barwy wody, natomiast Daisy od imienia księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless (nazywanej właśnie Daisy), ostatniej właścicielki zamku Książ, która szczególnie upodobała sobie to malownicze miejsce. Dzięki Księżnej, jeden z wapienników leżących nad jeziorkiem przerobiono na zameczek myśliwski. Oba wapienniki oraz mury pozostałe po budynkach wpisane są do rejestru zabytków.

Jeziorko i jego okolica to idealne miejsce na niedługie spacery i popołudniowy piknik. Pomiędzy ruinami znajduje się miejsce na ognisko. Prowadzą tu szlaki: 

- zielony Szlak Zamków Piastowskich z Lubiechowa (dzielnicy Wałbrzycha) - ok. 60 min.

- zielony Szlak Zamków Piastowskich z Pogorzały - ok. 50 min.

- żółto-niebiesko-żółty Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej z Witoszowa Górnego - ok. 45 min.

- żółto-niebiesko-żółty Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej spod Palmiarni w Szczawienku - ok. 90 min.

Najkrótsza droga prowadzi z Mokrzeszowa. Zmotoryzowani mogą zostawić auto na parkingu na końcu wioski i dojść do jeziorka wygodną polną ścieżką (ok. 30 min.). Z Mokrzeszowa można też wyruszyć czerwonym szlakiem, prowadzącym do Witoszowa Górnego, następnie po dojściu do lasu skręcić ze szlaku w drugą ścieżkę w prawo i dalej, już bez znaków dojść do rezerwatu. Właśnie tę trasę, wybraliśmy ze względu na piękne widoki na Masyw Ślęży tuż powyżej Mokrzeszowa. Wybierając tę drogę, warto mieć ze sobą mapę i umieć z niej korzystać 😉

Data wycieczki: 16.05.2015 r.

Główny Szlak Sudecki - przewodnik

  • opisy tras
  • mapy, profile tras
  • czasy przejść
  • informacje praktyczne
  • galerie zdjęć
  • atrakcje na szlaku i w okolicy
  • noclegi